top of page

Aktualności 2015

Marokańska przygoda - podróż do Afryki

8 - 26 stycznia 2015

 

W styczniu tego roku spędziłam 2 tygodnie podróżując po Maroku. Wyprawa rozpoczęła się i zakończyła w Berlinie. Podczas wyprawy odwiedziłam wiele pięknych i niezwykłych miejsc - były pustkowia i zatłoczone miasta, ocean i góry, ludzie, zwierzęta, przyroda, lokalne potrawy, stroje i zwyczaje.

 

Z podróży przywiozłam wiele zdjęć i przedmiotów używanych przez Marokańczyków na codzień. Służą mi one podczas prowadzonych w szkołach i przedszkolach warsztatów oraz w trakcie prezentowania interesujących, podróżniczych slajdowisk. W przygotowaniu jest właśnie relacja w formie bloga.

 

Ostatnie slajdowisko odbyło się w Krakowie 27.06.2015 roku. Gdy planowane będzie kolejne, informacje na ten temat pojawią się w aktualnościach.

Krainka na wyspach - wyprawa na MaltÄ™

8 - 15 marca 2015

 

Kto by pomyślał, że w tak małym kraju może być tak dużo do zobaczenia? W samym sercu Morza Śródziemnego spędziłam tydzień. I było mi zdecydowanie mało. Bajecznie kolorowe łodzie, wspaniałe, kamienne świątynie megalityczne, pagórkowaty krajobraz, delfiny, papugi, lwy morskie, lewostronny ruch na drodze, wschody i zachody słońca... Będzie o czym opowiadać.

 

W przydotowaniu slajdowisko oraz warsztaty o tematyce maltańskiej.

Kurs Organizatora Turystyki PTTK - prowadzenie szkolenia

2 marca - 27 kwietnia 2015

 

 

Po 10 latach przerwy reaktywowany został w tym roku przez Odział Akademicki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajozjawczego Kurs Organizatora Turystyki PTTK. Współprowadziłam go wspólnie z Eweliną i Piotrem Pańczyszynami, Mateuszem Tomaszczykiem oraz Michałem Grabskim.

 

Szkolenie obejmowało część teoretyczną (12 wykładów) i praktyczną (4 weekendowe wyjazdy). Poza współorganizacją zajęć miałam przyjemność prowadzić wykłady na temat ochrony przyrody oraz atrakcji turystycznych w Polsce południowej, a także uczestniczyć w 3 wyjazdach szkoleniowych (Beskid Mały, Wrocław i Pieniny). Byłam również członkiem komisji egzaminacyjnej podczas końcowego zaliczenia.

 

Na kurs zapisało się 35 osób, z czego 29 ukończyło szkolenie i zdało egzamin. Gratuluję sukcesów wszystkim, którzy dotrwali do końca, a tych, którzy w tym roku nie mieli okazji uczestniczyć w zajęciach zapraszam na przyszłoroczną edycję kursu OT.

Wykładowca i egzaminator na Kursie Przewodników Beskidzkich SKPG

marzec - kwiecień 2015

 

Jak co roku, także i tej wiosny prowadziłam wykłady w ramach Kursu Przewodników Beskidzkich organizowanego przez SKPG Kraków oraz egzaminowałam kursantów z przyrody i geologii podczas sesji kończącej 2-letni cykl szkolenia.

 

Tematy tegorocznych wykładów to "Heraldyka", "Wstęp do przyrody", "Zoologia - ciekawostki" oraz "Poczet władców Polski".

 

Moje nazwisko znajduje się na oficjalnej liście wykładowców Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie, złożonej do Urzędu Marszałkowskiego.

Szkolenie dla przewodników w Starej Synagodze

marzec - kwiecień 2015

 

Uczestniczyłam w szkoleniu dla przewodników w Starej Synagodze w Krakowie. Tematyka wykładów obejmowała historię i kulturę krakowskich Żydów. Przeprowadzone zostały także zajęcia na ekspozycji. Szkolenie zakończone było egzaminem, który zaliczyłam, uzyskując licencję rekomendującą mnie jako przewodnika po Starej Synagodze.

Wycieczka do Sandomierza (New Challenge)

8 - 9 kwiecień 2015

 

To był dość nietypowy wyjazd, ponieważ grupa, którą pilotowałam, pojechała zwiedzać... hotele! Była to młodzież, kształcąca się na techników żywności i kucharzy, która odbywała właśnie praktyki zawodowe i zapoznawała się z kuchennym zapleczem różnych obiektów hotelarskich. Przy okazji jednak przespacerowaliśmy się też po centrum Sandomierza - nie sposób bowiem być w tak pięknym miejscu i go nie zobaczyć.

Przewodnik po Wawelu - nowy identyfikator

kwiecień 2015

 

Odebrałam nowy identyfikator, z którym oprowadzam obecnie wycieczki po wawelskich wnętrzach. A grup chętnych, by zobaczyć dawną siedzibę królów Polski nie brakuje. W tym roku wśród moich klientów przeważają turyści anglojęzyczni, zdarza się jednak też młodzież z Polski. Niemal każdą wolną chwilę pomiędzy pilotażami dłuższych wyjazdów, bądź oprowadzaniem po mieście, spędzam na Zamku Wawelskim. Najczęściej wybierane ekspozycje to Komnaty Reprezentacyjne oraz Skarbiec i Zbrojownia.

Dwa miesiące w stolicy - pilotaże do Warszawy (Biuro Trybała)

kwiecień - czerwiec 2015

 

W tym roku wyjątkowo często bywam w Warszawie. Pilotuję wycieczki szkolne z Polski południowej, które chcą zobaczyć najciekawsze miejsca w stolicy. Wyjazdy są dobrze przygotowane, mamy świetnego przewodnika, a program skonstruowany jest bardzo interesująco. Do tego noclegi w malowniczo położonym ośrodku nieopodal Warszawy. Tak, to można pracować!

Szkolenie dla przewodników w Pienińskim Parku Narodowym i Licencja PPN

26 kwietnia 2015

 

Co roku na wiosnę w parkach narodowych odbywają się szkolenia dla przewodników. Tematem tegorocznego szkolenia w Pieninach była ochrona przyrody oraz zbiorowiska roślinne występujące na terenie parku. Wykłady zakończone zostały egzaminem, po którego zdaniu przedłużyłam Licencję PPN na kolejny rok.

Wycieczka do Racławic i Muz. Zegarów w Jędrzejowie (Marzena Musiał M-Tour)

27 kwietnia 2015

 

Najpierw podążaliśmy śladami Tadeusza Kościuszki aż do Racławic, potem zmieniliśmy temat zupełnie i udaliśmy się do Muzeum Zegarów w Jędrzejowie. Moi mali turyści sporo się dziś nauczyli przez zabawę. Pogoda na szczęście również dopisała.

Wiceprezes Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie

28 kwietnia 2015

 

Podczas pierwszego zebrania zarządu Oddziału Akademickiego PTTK zostałam wybrana wiceprezesem OA PTTK. Kadencja zarządu jest 2-letnia. W tym czasie będę aktywnie uczestniczyć we wszelkich inicjatywach Oddziału oraz wcielać w życie własne projekty.

Bitwa Gorlicka 1915 - 2015

2 maja 2015

 

Tutaj byłam co prawda prywatnie, a nie z grupą, ale wydarzenie jest na tyle ważne, że chcę o nim wspomnieć. W ramach obchodów 100 rocznicy I Wojny Światowej w Sękowej odbyła się niezwykła inscenizacja Bitwy Gorlickiej z 1915 roku. Około 300 osób przedstawiło wiernie, etap po etapie, przebieg toczących się wówczas walk. Scenografia i efekty specjalne były wspaniałe, a fachowy komentarz stanowił doskonałą lekcję historii dla każdego, kto tego dnia trafił pod Gorlice.

Szkolenie dla przewodników w Gorczańskim Parku Narodowym i Licencja GPN
Temat: Poznajemy 25 gatunków ptaków GPN

9 maja 2015

 

Co prawda z wykształcenia jestem ornitologiem, nie mniej jednak wyszłam z założenia, iż na każdym szkoleniu można dowiedzieć się zawsze czegoś nowego. Podczas części teoretycznej dowiedzieliśmy się, jakie warunki panują obecnie na szlakach Gorczańskiego Parku Narodowego oraz poznaliśmy skrzydlatych mieszkańców tych terenów. Część praktyczna odbywała się na terenie parku podworskiego Wodzickich i polegała na identyfikacji ptaków w terenie. Dzięki udziałowi w szkoleniu została przedłużona ważność mojej Licencji GPN oraz znalazłam się wśród przewodników rekomendowanych przez Park.

Wycieczka do Zakopanego

18 maja 2015

 

Co prawda zdecydowaną większość wyjazdów w tym sezonie mam do stolicy, tym razem jednak, dla odmiany, prowadziłam wycieczkę do Zakopanego. Podziwialiśmy zakopiańskie zabytki, napawaliśmy się widokiem Tatr, które z Gubałówki są niemal na wyciągnięcie ręki i delektowaliśmy się wspaniałą pogodą.

Szkolenie dla przewodników - wystawa "Cyberteka. Kraków - czas i przestrzeń"

19 maja 2015

 

Było to kolejne szkolenie przygotowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, mające na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych przewodników miejskich. Wystawa jest stosunkowo nowa. Prezentuje dzieje rozbudowy Krakowa od jego początków do wieku XX.

 

Szkolenie zakończone będzie egzaminem, po zaliczeniu którego otrzymam certyfikat rekomendujący mnie jako przewodnika oprowadzającego po wystawie.

Szkolenie dla przewodników w Gorczańskim Parku Narodowym
Temat szkolenia: Partyzantka w Gorcach

23 maja 2015

 

Tym razem szkolenie organizowane przez dyrekcję Gorczańskiego Parku Narodowego poświęcone było działalności partyzantów w obrębie Gorców. Po wykładzie w siedzibie Parku odbyła się wycieczka terenowa, podczas której można było zobaczyć pozostałości dawnych okopów.

Pienińskie wędrówki

1-2 czerwca 2015

 

Po długich tygodniach spędzonych na pilotażach do Warszawy nadeszła pora na kolejną wyprawę w góry. Tym razem prowadziłam moich turystów przez Pieniny. Odkrywaliśmy tajemnice zamków, jezior i skalistych szczytów.

Praga - miasto o stu wieżach

4-7 czerwca 2015

 

Wizyta w Pradze pozwoliła mi zebrać bogaty materiał fotograficzny oraz zdobyć nową wiedzę i doświadczenie, które będą przydatne podczas warsztatów, slajdowisk, pisania artykułów podróżniczych oraz pilotaży wycieczek do Czech.

 

Panorama miasta widziana od strony Hradczan robi niezwykłe wrażenie, a wędrówka przez Most Karola to niezapomniane przeżycie.

Pieniny raz jeszcze

15-16 czerwca 2015

 

Po powrocie z Pragi i kolejnym tygodniu spędzonym w Warszawie znów nadeszła kolej na Pieniny. Są to bez wątpienia najczęściej odwiedzane, obok Tatr, góry w Małopolsce. Nie bez powodu - ich uroda już od lat zachwyca swym wyjątkowym charakterem. Cieszę się za każdym razem, gdy mogę pokazać kolejnym osobom to niezwykłe, malownicze miejsce.

Slajdowisko w Wioskach Świata - Marokańska Przygoda

27 czerwca 2015

 

Jeśli tylko nie prowadzę jakiejś wycieczki, albo nie jestem gdzieś w drodze, chętnie opowiadam o tym, dokąd udało mi się niegdyś dotrzeć i co mnie tam spotkało.

 

Było to premierowe slajdowisko na temat mojej styczniowej wyprawy do Maroka. Odbyło się ono w Krakowie w Wioskach Świata. Spotkało się z dużym zainteresowaniem przybyłej tłumnie publiczności. Kolorowe fotografie, niezwykłe opowieści i liczne rekwizyty przywiezione z Afryki wzbudzały sporo emocji. Slajdowisko to koniecznie trzeba będzie kiedyś powtórzyć.

I znów Praga

3-5 lipca 2015

 

Są takie miejsca, do których się wraca. Wśród nich bez wątpienia wymienić można Pragę. Tym razem przyjechałam tu z grupą turystów, by towarzyszyć im podczas odkrywania uroków stolicy Czech. Mieliśmy okazję oglądać miasto zarówno za dnia, jak i późną nocą. Zabytki, czeskie przysmaki, lokalne atrakcje, rejs statkiem... wyjazd był niezwykle barwny, różnorodny i dostarczający niezapomnianych wrażeń.

Åšladami cerkwii Å‚emkowskich

11-12 lipca 2015

 

Jeśli ktoś kocha podróże, nie tylko pracuje w turystyce, ale i każdą wolną chwilę spędza, by gdzieś wyjechać. Tym razem padło na Beskid Niski. Wiele kilometrów przemierzenych samochodem, potem rowerem, noc na bazie namiotowej na Radocynie. I wszechobecne połemkowskie cerkwie zagubione gdzieś wśród cichych dolin - jedyni świadkowie pamiętający czasy istniejących tu niegdyś wiosek.

Slajdowisko dla seniorów - chińska prowincja Yunnan

13 lipca 2015

 

Rozpoczynam właśnie długoterminową współpracę z Biblioteką w Wieliczce. Średnio raz w miesiącu będę prowadzić wykłady dla seniorów. Pierwszy dotyczył mojej zeszłorocznej podróży do Chin. Kolejny miał być poświęcony wyprawie do Maroka, ale ponieważ tematyka chińska spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, zostałam poproszona, by kontynuować opowieści o tym kraju podczas kolejnego spotkania, które będzie miało miejsce już 17 sierpnia. Maroko będzie musiało zaczekać zatem na wrzesień.

Rekonstrukcja ogrodów renesansowych na Zamku Wawelskim

16 lipca 2015

 

Już od miesiąca na Zamku Królewskim na Wawelu można podziwiać zrekonstruowane renesansowe ogrody z czasów panowania ostatnich Jagiellonów. Jako przewodnik wawelski będę niebawem oprowadzać również po tej ekspozycji. Dotychczas można było zwiedzać w moim towarzystwie Komnaty Reprezentacyjne, Skarbiec i Zbrojownię, Katedrę Wawelską z Dzwonem Zygmunta i Grobami Królewskimi, Wystawę Wawel Zaginiony, Prywatne Apartamenty, Smoczą Jamę oraz Basztę Sandomierską. Teraz do tej dość szerokiej oferty dojdzie jeszcze trasa plenerowa prowadząca między innymi przez ogrody.

bottom of page